Vaalipäivä 18.11.2018 

Seurakuntavaalit toimitetaan neljän vuoden välein. Marraskuussa valitaan 400 seurakuntaan yhteensä noin 9000 uutta luottamushenkilöä. He päättävät mm. siitä, keitä valitaan seurakunnan työntekijöiksi, minkälaisia kerhoja pidetään ja keitä autetaan – missä ja miten.

Seurakuntavaalit ovat ennen kaikkea paikalliset vaalit, joissa seurakuntalaisten joukosta valitaan henkilöt suunnittelemaan toimintaa seuraavalle nelivuotiskaudelle. Seurakuntavaaleissa pääset vaikuttamaan oman seurakuntasi tulevaisuuteen.

 Tästä VAALIKONEESEEN

RAASEPORIN SUOMALAISEN SEURAKUNNAN SEURAKUNTAVAALIEHDOKKAAT 2018

Valitsijayhdistys: Elämää seurakuntaan

Seurakuntaneuvoston ehdokkaat:
1. Asikainen Tomi Olavi, yrittäjä
2. Kemppi Eija Kirsti Anneli, FM,Teol.maist.
3. Korhonen Harri Johannes, lukion rehtori
4. Korpimäki Sirpa Anita, yrittäjä, terveydenhoitaja AMK
5. Lindström Stig Ingmar, linja-autonkuljettaja, eläkeläinen
6. Niemi Mika Veli-Matti, komentajakapteeni
7. Rantala Hannu Juhani, rakennusmestari
8. Sato Antti Juhani, eläkeläinen
9. Tihveräinen Veli Juhani, rakennusmestari
10. Kipinoinen Sanna Maria, KM, luokanopettaja


Kirkkovaltuuston ehdokkaat:
1. Asikainen Tomi Olavi, yrittäjä
2. Kemppi Eija Kirsti Anneli, FM, Teol.maist.
3. Korhonen Harri Johannes, lukion rehtori
4. Korpimäki Sirpa Anita, yrittäjä, terveydenhoitaja AMK
5. Lindström Stig Ingmar, linja-autonkuljettaja, eläkeläinen
6. Tihveräinen Veli Juhani, rakennusmestari

Valitsijayhdistys: Demariseurat

Seurakuntaneuvoston ehdokkaat:
1. Aittola Antti Johannes, metallityöläinen
2. Gottberg Kerstin Alice Marianne, yrittäjä, eläkeläinen
3. Loskin Satu Johanna, kanslisti
4. Pelkonen Jorma Kalevi, asentaja, pääluottamusmies
5. Repo Juha Aleksanteri, nuoriso-ohjaaja
6. Ruusunen Kirsti Marja Leena, eläkeläinen
7. Tasanko Jaana Monica, päiväkodinjohtaja

Kirkkovaltuuston ehdokkaat:
1. Gottberg Kerstin Alice Marianne, yrittäjä, eläkeläinen
2. Loskin Satu Johanna, kanslisti
3. Pelkonen Jorma Kalevi, asentaja, pääluottamusmies
4. Repo Juha Aleksanteri, nuoriso-ohjaaja
5. Ruusunen Kirsti Marja Leena, eläkeläinen
6. Tasanko Jaana Monica, päiväkodinjohtaja

 

Valitsijayhdistys: Tulkaa kaikki Raasepori

Seurakuntaneuvoston ehdokkaat:
1. Huuhtanen Tuula Anneli, diakoni-sosionomi
2. Grundström Joni Juhani, yrittäjä
3. Porkka Paavo Ale, taksinkuljettaja
4. Tuominen Arto Heikki Juhani, toimittaja
5. Kauppinen Pia Mari Anita, lähihoitaja
6. Hietanen Tyyne, Tarja-Helena, henkilöstöpäällikkö
7. Suomi Virpi Maria, yksityinen perhepäivähoitaja, lähihoitaja
8. Malmivaara Tuija Maarika, ohjaaja, mielenterveyshoitaja

Kirkkovaltuuston ehdokkaat:
1. Huuhtanen Tuula Anneli, diakoni-sosionomi
2. Grundström Joni Juhani, yrittäjä
3. Porkka Paavo Ale, taksinkuljettaja
4. Tuominen Arto Heikki Juhani, toimittaja
5. Kauppinen Pia Mari Anita, lähihoitaja
6. Suomi Virpi Maria, yksityinen perhepäivähoitaja, lähihoitaja
7. Malmivaara Tuija Maarika, ohjaaja, mielenterveyshoitaja

           

 

Äänestyspaikat ja – ajat Raaseporin suomalaisessa seurakunnassa

Varsinainen vaalipäivä su 18.11.2018

Olet saanut kotiisi ilmoituskirjeen, jossa kerrotaan äänestysalue ja -paikka.

 

Karjaan äänestysalue: Karjaan Seurakuntakoti, Keskuskatu 23, Karjaa, klo 11-20

Pohjan äänetysalue: Pohjan Seurakuntakoti, Orkdalintie 6, Pohjankuru, klo 11-20

Tammisaaren äänestysalue: Tammisaaren Seurakuntakoti, Larssonintie 1, Tammisaari, klo 11-20

 

 Lue lisää SEURAKUNTAVAALEISTA 2018